Naše online vysielanie si pozrelo viac ako 14 000 ľudí!
Tohtoročný 14. ročník Európskej noci výskumníkov sa uskutočnil výlučne v online priestore a pritiahol tisícky divákov všetkých vekových kategórií. Po prvýkrát sme priniesli vedeckú šou naživo a vedci na ukážku a priblíženie svojho výskumu využili najmodernejšie technológie - 3D vizualizácie, holografické plátno a ďalšie interaktívne prvky.
Čo ste mohli vidieť?
Celodenný 12-hodinový live stream hlavného online štúdia priniesol prezentácie a rozhovory so slovenskými vedcami z viacerých oblastí výskumu. Dopoludňajší program bol určený najmä školám, žiakom a študentom, ktorí si mohli pozrieť Čarovnú fyziku, pokusy z Vedeckého kuriéra a prezentácie zo zoológie a palenotológie od Mareka Semelbauera a Andreja Čerňanského. Program poobede pokračoval tromi diskusiami.
Podvečerný nabitý program odštartoval prezentáciou Veroniky Verešovej o živote v starovekom Egypte. Pozrieť ste si mohli aj prezentáciu Mária Zimana o kvantových technológiách či Petra Szolcsányiho, ktorý hovoril o vonných molekulách a o tom, ako vône ovplyvňujú náš život. Spojila sa s nami aj americká astronautka Jeanette J. Epps, ktorá sa budúci rok chystá do vesmíru. Počas celého večera bol program doplnený o rozhovory so slovenskými vedcami o tohtoročných Nobelových cenách a ich držiteľoch.
Okrem hlavného online štúdia popoludní prebiehali aj dva streamy webinárov Veda bez hraníc. V rámci nich sa predstavilo ďalších 35 slovenských vedkýň a vedcov.
Program online štúdia prilákal v deň podujatia viac ako 14 000 divákov a program Veda bez hraníc si pozrelo viac ako 2700 divákov. Pre divákov, ktorí si nestihli pozrieť celý program je dostupný archív záznamov na online.nocvyskumnikov.sk.
Súčasťou piatkového programu Európskej noci výskumníkov bolo aj Navštív svoju školu-Spoznaj svojho vedca. Online formou sme prepojili školy a vedcov na celom Slovensku – sprostredkovali sme 38 prezentácií výskumníkov na školách. Žiaci mali možnosť pýtať sa priamo vedcov na možnosti, ktoré veda ponúka a zaujímať sa, aké je to byť výskumníčkou či výskumníkom.
Vedecký kuriér bol v čase online vysielania Európskej noci výskumníkov už rozoslaný na školy. Žiaci a študenti si budú môcť urobiť pokusy z fyziky, biológie alebo zahrať si vedeckú hru po návrate do školských lavíc.
Balíčky sme rozoslali na takmer 400 škôl po celom Slovensku:
Do výtvarnej súťaže nám žiaci zaslali viac ako 100 obrázkov slovenských vedcov. Do fotosúťaží sa nám zapojili desiatky žiakov a učiteľov. Vyhodnotenie všetkých súťaží prinesieme v najbližších dňoch.
Online program bol ešte doplnený aj o sprievodné aktivity, ako napríklad Príbehmi proti predsudkom, ktorá má za cieľ zmiernenie predsudkov a stereotypov medzi žiakmi na 2. stupni základných škôl. Online prezentáciu s názvom “Astronómovia Swift a Tuttle", si pripravil Ján Otrekal pre návštevníkov Tekovskej hvezdárne v Leviciach.
Aj napriek tomu, že sme sa nemohli stretnúť s návštevníkmi a výskumníkmi osobne tak ako každý rok, online priestor nám umožnil sprostredkovať Vám pútavý program pre všetky vekové kategórie. Pripravili sme viacero formátov a naším cieľom bolo priniesť výskum aspoň cez obrazovky na školy a do domácností po celom Slovensku. Veríme, že ste si program užili a každý si našiel to svoje.
Budeme sa tešiť na stretnutie opäť budúci rok – 24.9.2021.
Záznamy z online štúdia a programu veda bez hraníc si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Foto: Kvant Show Production