Školy

Vážené pedagogičky, Vážení pedagógovia,

keďže sa tento rok nebudeme môcť stretnúť na festivale vedy Európska noc výskumníkov tak, ako po minulé roky – či už v nákupných centrách alebo v Starej tržnici - a zažiť vedu prostredníctvom pokusov, ukážok a programu na netradičných miestach, rozhodli sme sa, že vedcov prinesieme k Vám do škôl aspoň virtuálne.

Program tohtoročnej ENV bude takmer výlučne v online forme, avšak pripravujeme niekoľko zaujímavých formátov: 

Spoznaj svojho vedca:

V rámci programu Spoznaj svojho vedca chceme, aby Vaši študenti stretli úspešných absolventov vašej školy pôsobiacich v oblasti vedy a výskumu. Ak takéhoto absolventa poznáte, dajte nám o tom vedieť a my sprostredkujeme jeho virtuálnu návštevu na Vašej škole. Do projektu sa môžete zapojiť aj keď nepoznáte žiadneho absolventa vašej školy pôsobiaceho v oblasti výskumu – buď ho nájdeme alebo vám ponúkneme prezentáciu iného slovenského výskumníka.

Online štúdio Európskej noci výskumníkov

Počas celého dňa 27.11.2020 pripravujeme program pre všetky vekové kategórie. Tradičný hlavný formát sa presunie zo Starej tržnice do interaktívneho online štúdia. Celodenný live program zo štúdia bude určený širokej verejnosti - dopoludnia si prídu na svoje najmä žiaci a študenti, popoludní pripravujeme odbornejšie diskusie a v podvečerných hodinách program osloví každého nadšenca vedy a inovácií. Môžete sa tešiť na prezentácie, ukážky, diskusie, vedeckú a svetelnú šou. 

Súťaže

Ani tento rok nevynecháme tradičné súťaže pre žiakov, ale aj pre učiteľky a učiteľov!

Pripravená bude výtvarná súťaž Nakresli svojho vedca  pre žiakov ZŠ v dvoch kategóriách - 1. a 2. stupeň, v ktorej môžu vyhrať LEGO.

Druhá fotosúťaž  bude určená pre žiakov 2. stupňa ZŠ a študentov SŠ, kde budeme chcieť vidieť ako sa učia vedu. Úlohou bude zverejniť fotku pod hashtagom #ucimsavedu alebo nám ju poslať do správy.

Tretia súťaž bude úplnou novinkou a zapojiť  sa do nej môžu učiteľky a učitelia ZŠ a SŠ, keď zverejnia alebo pošlú fotku s hashtagom #ucimvedu. 

Príbehmi proti predsudkom

Aktivita pre prihlásené školy na zmierňovanie predsudkov medzi žiakmi 2. stupňa ZŠ realizovaná v spolupráci s Ústavom výskumu sociálnej komunikácie a Nadáciou Milana Šimečku. 

Vedecký kuriér

Prostredníctvom tohto nového konceptu chceme priniesť pokusy a zážitkovú vedu priamo do škôl a k žiakom a nahradiť tým pokusy a experimenty, ktoré tento rok nebudete môcť zažiť na festivalových miestach. Úplná novinka a pilotný projekt v rámci Európskej noci výskumníkov pripraví vedecké sety pre žiakov a študentov s experimentami a ukážkami vedeckej práce, ktoré si budú môcť sami vyskúšať. 

Ak chcete dostávať novinky ohľadom prihlasovania, účasti a aktuálnych informácií priamo do mailu, zaregistrujte sa prosím cez tento formulár.